פעילות מוניציפלית

IMG-20140731-WA0003 (1)
פעילי שכונות בחדרה בפתיחת התוכנית לפעילים מוניציפליים בעיר, יולי 2014

על מה התכנית?

בשנים האחרונות גדלו בהדרגה סמכויותיו של השלטון המקומי בישראל. בהתאם לכך, חלק ניכר מהמדיניות בנושאי חינוך, רווחה, סביבה, דיור ותחומים נוספים נקבע כיום ברמה המקומית, מה שמגדיל את היכולת של קבוצות תושבים להשפיע ולשנות. התוכנית המוניציפלית של המכללה מעניקה לקבוצות מגוונות מרחבי הארץ את הידע, הכלים והליווי להתארגן ולחולל שינוי בזירה המקומית ובכלל.

התוכנית מועברת על-ידי צוות מיומן של אנשי אקדמיה, אנשי ממשל ומארגנים חברתיים העומדים מאחורי שורה ארוכה של התארגנויות מקומיות. התוכנית התקיימה בשנים האחרונות ביישובים רבים- חיפה, יפו, באר שבע, יקנעם, נצרת, אלעד, חדרה, פרדס חנה ועוד, ובמסגרתה התגבשו שורה של התארגנויות תושבים בתחומי חינוך, רווחה, זכויות עובדים, דיור ותחבורה.

למי מתאים?

התכנית מיועדת לקבוצות מקומיות מרחבי הארץ, בהן כאלו שהתארגנו בבחירות המוניציפליות האחרונות, הנמצאות בתהליכי גיבוש והתארגנות והזקוקות להכשרה עיונית ומעשית בסוגיות כלכליות-חברתיות מקומיות, קהילתיות וארציות על מנת ליצר השפעה ולקדם פעילוות.

מה כולל?

מבנה התכנית

התוכנית מורכבת משלוש יחידות של לימוד והכשרה, אשר ניתנות לשינויים והתאמות לכל קבוצה על-פי מאפייניה וצרכיה. אין מדובר בתוכנית סופית אלא במודל פעילות כללי המיושם באופן שונה בכל מקום.

 חלק א'- מדיניות חברתית-כלכלית בישראל (1-2 מפגשים)

  • נלמד על מגמות במדיניות של ממשלות ישראל לאורך השנים כלפי השאלות החשובות של חיינו והשינויים שהן יצרו בזירה המקומית: שוק העבודה, חינוך, רווחה, בריאות ותחבורה, מערכת המס, זכויות עובדים ועוד. נשאל מה השתנה במדיניות זו, מה שינתה מחאת הקיץ 2011 וכיצד קבוצות שונות מייצרות השפעה ומחוללות שינוי.

חלק ב'- היכרות עם השלטון המקומי (2-3 מפגשים)

  • נלמד על תפקידיו וסמכויותיו של השלטון המקומי ויחסיו עם השלטון המרכזי,  על דרכי קבלת ההחלטות ברשות המקומית ועל ההשפעה של החלטות הרשות על חיי התושבים. לשם כך, בשיתוף פעולה עם שותפינו ממרכז אדוה, נעמיק בלימוד התקציב העירוני ונרכוש כלים לקריאתו ולניתוח סעיפיו. בנוסף, נתמקד בדילמות הערכיות המלוות את העשייה הציבורית המקומית

חלק ג'- התארגנות קהילתית וגיבוש יוזמות מקומיות לשינוי חברתי (4-6 מפגשים)

  • נלמד את מודל ההתארגנות הקהילתית באמצעותו קבוצות רבות ומגוונות בארץ ובעולם מקדמות שינוי מקומי, נגבש את הסיפור של הקבוצה וננסח יחד את מטרותיה ואת הדרכים לממשן. נלמד כיצד לבנות קבוצה פעילה לאורך זמן אשר מייצרת השפעה, נתעמק בסוגיות שנרצה לקדם בתחומי החינוך, התחבורה, הדיור ועוד, ונלמד מהתארגנויות מצליחות שליוותה המכללה וארגונים נוספים ממקומות אחרים. לסיום, נגבש יוזמות לשינוי.
  • חלק ד'- ליווי ההתארגנויות והיוזמות (תדירות הליווי בהתאם לרצון וליכולת הקבוצה)

איך הולך?

התכנית מורכבת מ-7-15 מפגשים המשלבים הרצאות, סדנאות ומפגשים עם מובילי שינוי במישור המוניציפלי. התכנית יכולה לכלול עבודה עם קבוצה לאורך שנת פעילות, בהתאם לצרכים ולמטרות.