הקרנת הזדהות לכבוד ה 1 במאי

עם עובדי הצוותים הרפואיים הניצבים בחזית המאבק בנגיף הקורונה

לקחי ההפרטה

מאמרו של רפי קמחי, פורסם בכלבו, 10.8.2019

להילחם על העבודה המאורגנת

מאמרו של רפי קמחי, פורסם בכלבו, 4.5.2019

בוגרים ממליצים

נעה ריצ'קה

אשת תוכן ומדיה דיגיטלית, פעילה חברתית, חיה בקהילה עירונית בירושלים

"מרגע שנפתח הקורס הראשון של המכללה בשנת 2004 היה לי ברור שהארגון הזה עונה על צורך עמוק ביותר בחברה הישראלית. הצורך בדיון משמעותי וביקורתי באופן בו אנו מתנהלים כחברה וברכישת כלים לשינוי המציאות בה אנחנו חיים. המכללה אפשרה לאנשים רבים ואני בתוכם ללמוד ולהתפתח כפעילים חברתיים, להשפיע על תוכן הלימוד ולהאיר פינות חשוכות יותר של ידע שאינו מקבל תשומת לב מספקת בבמות אחרות. הכלים שרכשתי במכללה מלווים אותי גם היום בכל פרויקט בו אני שותפה"
אילן טל ניר

יו"ר הועדה הפדגוגית של ארגון מנהלי מחלקות חינוך בשלטון המקומי

"לאחר פרישתי מניהול אגף החינוך בעיריית גבעתיים, עבדתי כיועץ פדגוגי בעמותת 'אקדמיה' ששמה לה למטרה לחזק תלמידים מהפריפריה למדתי בקורס שהעבירה מכללה הכלכלית חברתית "שוויון – לא בבית-ספרנו". הקורס הותיר בי רושם עמוק והעניק לי, לאחר שנים רבות של עשייה ציבורית וניסיון בניהול חינוכי, נקודת מבט חדשה על שוויון וצדק חברתי בחינוך".
שגית אראל

אנליסטית מקרו כלכלה בכירה במחלקת המחקר של בנק לאומי

"בתור פעילה חברתית הרגשתי שלמרות האמונה שלי בצדק חברתי וזכויות עובדים, חסר לי ולפעילים אחרים את הידע הנחוץ כיצד לממש זכויות, להתאגד ולסייע לעובדים אחרים להתאגד. לכן, בתחילת שנת 2014 ריכזתי קורס מארגני עובדים לפעילים חברתיים במסגרת המכללה. המרצים היו מהשורה הראשונה והמפגשים עם אנשי מעשה שהגיעו להישגים בתחום היו מאירי עיניים ומניעים לפעולה. לאחר הקורס התחלתי להיות פעילה בתחום ובעזרת הכלים שרכשתי אני מלווה קבוצות של עובדים שמבקשים לממש את זכויותיהם".
לוני נתנזון

שדרן רדיו בנושאי חברה וביקורת ברדיו "קול הגליל העליון" ורכז בפרויקט "מהפך תע'ייר"

"המכללה מייצגת עבורי נתיב אלטרנטיבי של התקדמות חברתית וכלכלית בישראל. חזית שמשלבת אקדמיה ושטח. אני מרגיש שקיבלתי כלים רבים מהקורסים המועברים במכללה"
מיכל צ'רנוביצקי

מובילת תנועת 'עיר ואם- אימהות למען אלעד' באלעד. פעילה חברתית בקהילה החרדית ובחברה הכללית

" בבחירות המוניציפליות האחרונות הקמתי רשימה של נשים חרדיות בעיר אלעד. לראשונה בישראל, התמודדו נשים למועצת עיר חרדית, על בסיס אג'נדה של מעורבות נשים וצדק חברתי. לאחר הבחירות, כששוחחנו בינינו על המשך הפעילות, החלטנו להיכנס לתהליך של לימוד סוגיות חברתיות בדגש מוניציפלי, במטרה להתחיל בפעילות בעיר. מהר מאוד פתחנו תכנית לימוד והכשרה של המכללה, בה משתתפים נשים וגברים מחלקים שונים בעיר. חווית הלימוד במכללה והמפגש עם אנשי תוכן ומעשה המנוסים בפעילות ציבורית ומוניציפלית, מסייעים לנו מאוד לגבש את הזהות הקבוצתית שלנו, להחליט אילו נושאים אנו מעוניינות לקדם, ולקבל השראה מסיפורי הצלחה ממקומות אחרים"
רן לבנה

יועץ בחברת ייעוץ אסטרטגי לגופים ציבוריים ובעבר כיהן כיו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב

"בעברי איגדתי את המנקות ואת משגיחות הבחינות באוניברסיטת תל אביב והייתי בין מקימי מרכז היזמות באוניברסיטת תל אביב, כמו כן במהלך מחאת האוהלים הייתי אחראי על הקשר שבין התאחדות הסטודנטים לבין מאהל רוטשילד, והובלתי את חרמות הצרכנים נגד שופרסל ותנובה. המכללה החברתית כלכלית עבורי היא אחד המיזמים החברתיים המרגשים והחשובים ביותר בישראל. היא מחברת בין ידע לפעולה ובין אקדמיה לשטח. אין לי איך לכמת עד כמה המכללה פיתחה את יכולותיי בפיתוח חשיבה ביקורתית-פרודוקטיבית, ונתנה לי השראה. "

חירייה עלו-חמרה

מנהלת מחלקת עבודה קהילתית בעיריית חיפה

"מקצוע העבודה הסוציאלית מצהיר על כוונתוו לחולל שינוי באיכות חייהם של לקוחותיו. לאחר הקורסים וההכשרות שלקחתי במכללה החברתית-כלכלית למדתי שללא הבנת ההקשרים המערכתיים והמבניים של החברה הישראלית וביצוע פעולות לשינוי מדיניות, תפקודו של העובד הסוציאלי יהיה לקוי בחסר"
יוסף ברוך

ממקימי קואופרטיב תוכנה "כרמל"

"השתתפתי ב"קורס קואופרטיבים" של המכללה ולדעתי היא מקור המהפכה החברתית. התוכן שהמכללה מספקת נלמד במעט מאוד מקומות אחרים בצורה מובנית ומסודרת. המכללה עושה עבודת עומק של שינוי תודעה מתודעה פסיבית לתודעה אקטיבית."

נעה נוצני

פעילה ותיקה בארגונים לשינוי חברתי. ליוותה את המאבק של איגוד עובדי חסות הנוער שהוביל להסכם קיבוצי היסטורי.

"במשך שנים הייתה לי תחושה שמשהו לא בסדר, תחושה שלא ידעתי להגדיר אותה במילים. ראיתי את המציאות הקשה בישראל, שיש בה עובדות ועובדים עניים ופערים חברתיים בלתי נסבלים – וחיפשתי תשובות לשאלה איך אפשר לשנות אותה. לא מצאתי תשובות טובות במקורות המידע הרווחים והשולטים, בתקשורת ובאקדמיה. אז הוקמה המכללה ואני נרשמתי לקורס הראשון שלה. המכללה לימדה באופן מסודר ומקצועי כלכלה אחרת ונקטה שיח חברתי-כלכלי חדש ומגובה בידע עשיר ורלוונטי. המכללה פתרה לי פאזל - חיברה בין התחושות שלי לנתונים. המציאות בישראל איננה נובעת ממכת טבע בלתי נשלטת אלא נובעת ממדיניות, ומדיניות אפשר לשנות. השילוב בין הידע שרכשתי, האנשים שהכרתי במכללה, הכלים לפעולה ותחושת הצדק הביאו אותי למקום בו אני נמצאת היום"
תום דרומי חכים

ממקימי הבנק הקואפרטיבי

"הצטרפתי למכללה בשנת 2011 דרך קורס הכשרת עמיתים ובימים אלו אני מעביר הרצאות בנושאים של קואופרטיבים וכלכלה בפני קבוצות שונות. המכללה היא בעלת תפקיד חשוב בשינוי חברתי בישראל ובהרחבת הידע הציבורי בנושאים חברתיים-כלכליים. תכנית העמיתים היא הזדמנות נפלאה עבורי להגיע עם רעיונות שאני מאמין בהם לקהלים שונים ומגוונים". 

פרופסור דנה רון

מרצה באוניברסיטת תל אביב

"התחלתי ללמוד במכללה בשנה הראשונה להקמתה (2004). אחד הדברים יוצאי הדופן הוא שהמכללה מביאה ביחד מגוון של אנשים – בגילאים שונים, ומרקעים שונים, שהמשותף להם הוא הרצון האמיתי לדעת, להבין ועל בסיס ידע והבנה אלו, לנסות לשנות". 

עו"ד בועז גור

עורך דין וכלכלן, חבר מועצת העיר חיפה וממקימי השלוחה הצפונית של המכללה.

"במהלך התואר הראשון קיבלתי את מלגת מפעל הפיס לחיילים מצטיינים משוחררים, וכך הגעתי לפעילות במכללה. כסטודנט צעיר שגילה עניין ראשוני בשינוי חברתי, המכללה העניקה לי כלים יקרי ערך להבין את המציאות החברתית ולפעול לתיקונה. במחאת קיץ 2011 הייתי ממקימי הפורום הצפוני של המאהלים- "החזית הצפונית", ובבחירות המוניציפליות האחרונות הובלתי את מערך המתנדבים בקהילה ובשכונות של תנועת 'חיים בחיפה'. במהלך השנים הללו, המשכתי לפעול במכללה ולרכז קורסים והכשרות, מתוך הבנה שרק עם חיבור יומיומי בין לימוד ועשייה ניתן להוביל לשינוי ברמה הארצית והמקומית"